Lubisz być samodzielny? Drażni CiÄ™ nieustanne uzależnienie od komunikacji miejskiej, rozkÅ‚adów jazdy pociÄ…gów lub autobusów? Zależy Ci na zaoszczÄ™dzeniu czasu w codziennych sytuacjach? Może wreszcie nadeszÅ‚a pora, by zastanowić siÄ™ nad zrobieniem prawa jazdy?! Nasza SzkoÅ‚a Jazdy DRIFT oferuje profesjonalne i prowadzone w bezstresowych warunkach kursy, które pomogÄ… Ci zapoznać siÄ™ z zasadami ruchu drogowego, nasi instruktorzy nauczÄ… CiÄ™ odpowiedniego reagowania na drodze, cierpliwie i skutecznie wyjaÅ›niÄ… Ci przepisy oraz reguÅ‚y poruszania siÄ™ autem.

Od stycznia 2016 r. obowiÄ…zujÄ… nowe zasady zapisów na
kursy

​

1. Osoba ubiegajÄ…ca siÄ™ o prawo jazdy pierwsze kroki powinna skierować do lekarza uprawnionego do badania kierowców.

2. Orzeczenie dopuszczajÄ…ce do kursu na danÄ… kategoriÄ™ prawa jazdy wraz ze zdjÄ™ciem o wymiarach 35 mm na 45 mm, dowodem tożsamoÅ›ci oraz wnioskiem o wydanie prawa jazdy (można go otrzymać i wypeÅ‚nić bezpoÅ›rednio w Starostwie Powiatowym) należy
dostarczyć do wydziału komunikacji znajdującym się w Starostwie.

3. Po zÅ‚ożeniu wymaganych dokumentów w Starostwie zostanie wydany (PKK) Profil Kandydata na KierowcÄ™ (Profil generowany jest od razu lub w przeciÄ…gu dwóch dni. Osoby spoza Starachowic również mogÄ… zÅ‚ożyć dokumenty w Starachowicach, jednak
wtedy czas otrzymania PKK może wydÅ‚użyć siÄ™ do dwóch tygodni).

4. Z uzyskanym numerem PKK należy zgłosić się do naszej szkoły nauki jazdy.

A oto szczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce skÅ‚adanych
dokumentów oraz zasad ich skÅ‚adania.

1. Wymagane dokumenty.

- dowód osobisty lub inny dokument ze zdjÄ™ciem (np. paszport)

- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy

- jedna wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia

- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem

- kserokopia prawa jazdy (w przypadku, gdy wnioskodawca posiada prawo jazdy)

- kserokopia prawa jazdy wydanego za granicÄ… wraz tÅ‚umaczeniem (przy wymianie prawa jazdy nieokreÅ›lonego w konwencjach o ruchu drogowym)

- kserokopia karty pobytu, wizy, innego dokumentu lub potwierdzenia o pobycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej powyżej 185 dni w przypadku cudzoziemca

- pisemna zgoda rodziców lub opiekunów, jeżeli osoba nie ukoÅ„czyÅ‚a 18 lat (przy kat. AM,
A1, B1, T)

MożliwoÅ›ci dostarczenia dokumentów.

Dokumenty można dostarczyć:

- osobiście

- za pośrednictwem osoby upoważnionej (mającej pisemne upoważnienie)

- przesyłając Pocztą Polską

- wysyłając pocztą elektroniczną (w przypadku posiadania tzw, "bezpiecznego podpisu")

​

2. Parametry zdjęcia do prawa jazdy od 2016 r.

- Wymiary fotografii to 35 mm × 45 mm.

- ZdjÄ™cie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, musi mieć dobrÄ… ostrość, odwzorowywać naturalny kolor skóry oraz obejmować wizerunek od od wierzchoÅ‚ka gÅ‚owy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowaÅ‚a 70 – 80% powierzchni. Fotografia musi pokazywać wyraźnie oczy, zwÅ‚aszcza źrenice i przedstawiać osobÄ™ w pozycji frontalnej patrzÄ…cÄ… na wprost z
otwartymi oczami nieprzesÅ‚oniÄ™tymi wÅ‚osami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniÄ™tymi ustami (nie należy robić zdjÄ™cia w nakryciu gÅ‚owy lub w okularach z ciemnymi szkÅ‚ami)

WAÅ»NE: Fotografia nie może być wykonana wczeÅ›niej niż 6 miesiÄ™cy przed dniem zÅ‚ożenia wniosku!

Osoby z wadami wzroku

Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narzÄ…du wzroku może zaÅ‚Ä…czyć do wniosku fotografiÄ™ przedstawiajÄ…cÄ… jÄ… w okularach z ciemnymi szkÅ‚ami. Do wniosku trzeba zaÅ‚Ä…czyć również orzeczenie o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci osoby do 16. roku życia lub orzeczenie o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci osoby, która ukoÅ„czyÅ‚a 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narzÄ…du wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spoÅ‚ecznej oraz zatrudnianiu osób niepeÅ‚nosprawnych (Dz. U. Z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn.
zm. 4).

Nakrycie głowy

Osoba noszÄ…ca nakrycie gÅ‚owy zgodnie z zasadami swojego wyznania może zaÅ‚Ä…czyć do wniosku fotografiÄ™ przedstawiajÄ…cÄ… jÄ… w nakryciu gÅ‚owy, o ile wizerunek twarzy jest w peÅ‚ni widoczny – do wniosku należy doÅ‚Ä…czyć zaÅ›wiadczenie o przynależnoÅ›ci do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

​

3. Profil Kandydata na KierowcÄ™.

Profil Kandydata na KierowcÄ™ (PKK) jest to elektroniczny dokument, który jest generowany w systemie "Kierowca", zawiera dane oraz informacje identyfikujÄ…ce i opisujÄ…ce osobÄ™ ubiegajÄ…cÄ… siÄ™ o wydanie dokumentu stwierdzajÄ…cego uprawnienia do
kierowania pojazdami. Dokument ten jest niezbÄ™dny do rozpoczÄ™cia szkolenia oraz przystÄ…pienia do egzaminu.

PKK wydaje siÄ™ w przypadku:

- ubiegania siÄ™ po raz pierwszy o uprawnienie

- wymiany prawa jazdy z zagranicy (z wymaganym egzaminem teoretycznym)

- rozszerzenia uprawnień

​

- sprawdzenia kwalifikacji (po dostarczeniu orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego):

- przywrócenia uprawnieÅ„ cofniÄ™tych powyżej 1. roku

- przywrócenia uprawnieÅ„ cofniÄ™tych w zwiÄ…zku z utratÄ… kwalifikacji
- zwrotu prawa jazdy zatrzymanego od co najmniej 1. roku

- posiadania uprawnieÅ„ do jazdy pojazdami z automatycznÄ… skrzyniÄ… biegów i jednoczeÅ›nie ubieganiu siÄ™ o uprawnienia bez ograniczeÅ„

- w przypadku ubiegania siÄ™ ponownie o uprawnienia po rocznej przerwie (dokumenty przesÅ‚ane przez WORD po niezdanym egzaminie)