Oto, co zmieni się od przyszłego roku:

- ObowiÄ…zkowy teoretyczny kurs doszkalajÄ…cy:

Świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdobędą uprawnienia po 4 stycznia przyszłego roku, będą musieli między 4. a 8. miesiącem – począwszy od dnia wydania dokumentu – zgłosić się na dwugodzinny teoretyczny kurs doszkalający, prowadzony przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.

- ObowiÄ…zkowe szkolenie praktyczne: Także miÄ™dzy 4. a 8. miesiÄ…cem okresu próbnego konieczne bÄ™dzie zaliczenie godzinnego szkolenia praktycznego, prowadzonego w formie ćwiczeÅ„. BÄ™dzie to m.in. jazda po Å‚uku na Å›liskiej nawierzchni, efektywne hamowanie z wykorzystaniem systemu ABS, wychodzenie z nieplanowanego poÅ›lizgu.

Zajęcia będą się odbywały w tzw. ODTJ-ach, czyli ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Instruktorzy mają m.in. uczyć, jak zachować się w sytuacji, gdy auto wpadnie w niekontrolowany poślizg. Zaświadczenie o zaliczeniu szkoleń trzeba będzie przedstawić staroście. Koszty kursu (zarówno praktycznego, jak i teoretycznego) będą pokrywać sami kierowcy – zgodnie z projektem cena szkoleń nie może być wyższa niż 300 zł (100 zł teoria i 200 zł praktyka).

- PoczÄ…tkujÄ…cy pojadÄ… wolniej: Nowe przepisy w okresie pierwszych 8 miesiÄ™cy od dnia odebrania prawa jazdy przewidujÄ… wprowadzenie odrÄ™bnych limitów prÄ™dkoÅ›ci dla mÅ‚odych kierowców. PoczÄ…tkujÄ…cy kierowcy w obszarze zabudowanym nie bÄ™dÄ… mogli przekraczać prÄ™dkoÅ›ci 50 km/h, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej, nawet jeÅ›li znaki drogowe bÄ™dÄ… pozwalaÅ‚y na danym odcinku drogi na szybszÄ… jazdÄ™.

- Zakaz podejmowania pracy jako kierowca: Osoby, które uzyskajÄ… prawo jazdy po 4 stycznia przyszÅ‚ego roku, w ciÄ…gu pierwszych 8 miesiÄ™cy od zdobycia uprawnieÅ„ nie bÄ™dÄ… mogÅ‚y podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu okreÅ›lonego w prawie jazdy kategorii B.

- Zakaz prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej: Å›ciÅ›le zwiÄ…zanej z kierowaniem autem przez pierwsze 8 miesiÄ™cy okresu próbnego.

- DÅ‚uższy okres próbny dla osób Å‚amiÄ…cych przepisy kodeksu drogowego: Zgodnie z nowymi wytycznymi starosta bÄ™dzie mógÅ‚ wydać decyzjÄ™ administracyjnÄ… o przedÅ‚użeniu okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeżeli w tym czasie kierowca popeÅ‚ni dwa wykroczenia drogowe, stwierdzone m.in. mandatem karnym lub prawomocnym wyrokiem sÄ…du.

- NiedoÅ›wiadczeni Å‚atwiej bÄ™dÄ… mogli stracić prawo jazdy: Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym przewiduje także cofniÄ™cie uprawnieÅ„ osobom, które popeÅ‚niÄ… w okresie próbnym co najmniej trzy wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestÄ™pstwo drogowe.