top of page

Zanim rozpoczniesz kurs :

                   Od stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady zapisów

                                               na kursy

 

1. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy pierwsze kroki powinna skierować do lekarza uprawnionego do badania kierowców.

2. Orzeczenie dopuszczające do kursu na daną kategorię prawa jazdy wraz ze zdjęciem o wymiarach 35 mm na 45 mm, dowodem tożsamości oraz wnioskiem o wydanie prawa jazdy (można go otrzymać i wypełnić bezpośrednio w Starostwie Powiatowym) należy dostarczyć do wydziału komunikacji znajdującym się w Starostwie.

3. Po złożeniu wymaganych dokumentów w Starostwie zostanie wydany (PKK) Profil Kandydata na Kierowcę (Profil generowany jest od razu lub w przeciągu dwóch dni roboczych. Osoby  spoza Starachowic również mogą złożyć dokumenty w Starachowicach, jednak wtedy czas otrzymania PKK może wydłużyć się do dwóch tygodni).

4.  Z uzyskanym numerem PKK należy zgłosić się do naszej szkoły nauki jazdy.


A oto szczegółowe informacje dotyczące składanych dokumentów

 


1. Wymagane dokumenty.

- dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem (np. paszport)

- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy
 

- jedna wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia

 

- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem

 

- kserokopia prawa jazdy (w przypadku, gdy wnioskodawca posiada prawo jazdy)

 

- kserokopia prawa jazdy wydanego za granicą wraz tłumaczeniem (przy wymianie prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym)

 

- kserokopia karty pobytu, wizy, innego dokumentu lub potwierdzenia o pobycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej powyżej 185 dni w przypadku cudzoziemca.

 


Możliwości dostarczenia dokumentów.

 

Dokumenty można dostarczyć:

 

- osobiście

 

- za pośrednictwem osoby upoważnionej (mającej pisemne upoważnienie)

 

- przesyłając Pocztą Polską

 

- wysyłając pocztą elektroniczną (w przypadku posiadania tzw, "bezpiecznego podpisu") 
 

2. Parametry zdjęcia do prawa jazdy od 2016 r.

 

-  Wymiary fotografii to 35 mm × 45 mm

 

- Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, musi mieć dobrą ostrość, odwzorowywać naturalny kolor skóry  oraz obejmować wizerunek od od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70 – 80% powierzchni. Fotografia musi pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (nie należy robić zdjęcia w nakryciu głowy  lub  w okularach z ciemnymi szkłami)

WAŻNE: Fotografia nie  może być wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku!

 

Osoby z wadami wzroku

Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. Do wniosku trzeba załączyć również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16. roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm. 4).

 

Nakrycie głowy

Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
 

 

3.  Profil Kandydata na Kierowcę.

 


Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) jest to elektroniczny dokument, który jest generowany w systemie "Kierowca", zawiera dane oraz informacje identyfikujące i opisujące osobę, która ubiega się o wydanie dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami. Dokument ten jest niezbędny do rozpoczęcia szkolenia oraz przystąpienia do egzaminu. 

 


PKK wydaje się w przypadku:

- ubiegania się po raz pierwszy o uprawnienie

- wymiany prawa jazdy z zagranicy  (z wymaganym egzaminem teoretycznym)

- rozszerzenia uprawnień

 

- sprawdzenia kwalifikacji (po dostarczeniu orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego):

 

- przywrócenia uprawnień cofniętych powyżej 1. roku

 

- przywrócenia uprawnień cofniętych w związku z utratą kwalifikacji - zwrotu prawa jazdy zatrzymanego od co najmniej 1. roku

 

- posiadania uprawnień do jazdy pojazdami z automatyczną skrzynią biegów i jednocześnie ubieganiu się o uprawnienia bez ograniczeń

 

- w przypadku ubiegania się ponownie o uprawnienia po rocznej przerwie (dokumenty przesłane przez WORD po niezdanym egzaminie) 

bottom of page